Uciążliwy lokator - 5 sposobów na uporanie się z trudnym lokatorem

Jak efektywnie zarządzać kamienicą z uciążliwym lokatorem

Sprzedajesz kamienicę? Zadzwoń pod 574 164 643

Skontaktuj się z nami
Czas czytania: 8 minut Data stworzenia: Czerwiec 2024
Podziel się artykułem na social media:
Zarządzanie kamienicą nie zawsze jest łatwym zadaniem, szczególnie gdy w naszej nieruchomości mieszka uciążliwy lokator. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci uporać się z tym problemem i skutecznie zarządzać kamienicą.

Jak poradzić sobie z trudnym lokatorem w kamienicy?

Trudni lokatorzy to częsty problem dla właścicieli kamienic. Właściwe podejście i stosowanie sprawdzonych metod może znacznie ulżyć w codziennym zarządzaniu nieruchomością. Dowiedz się, jak skutecznie rozwiązywać konflikty i zniwelować uciążliwość najemców.

 • Eksmisja przez sąd
 • Polubowne rozwiązanie konfliktu
 • Umowa najmu okazjonalnego
 • Sprzedaż lokalu

Wypowiedzenie umowy najmu

Katalog możliwości wypowiedzenia umowy najmu jest ściśle określony przez Ustawę o ochronie praw lokatorów w Art. 11. Powodami umożliwiającymi rozwiązanie umowy najmu jest naruszanie zasad współżycia społecznego, utrudnianie korzystania z lokalu innym mieszkańcom lub właścicielom innych mieszkań w budynku, używanie lokalu niezgodnie z jego przeznaczeniem lub umową najmu, czy podnajem lokalu bez zgody wynajmującego. Oczywiście najbardziej powszechnym powodem rozwiązania umowy jest opóźnienie w płatności czynszu - zwłoka w takim wypadku musi wynieść 3 miesiące. Inne przyczyny to na przykład: niezamieszaknie najemcy w lokalu przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, konieczność remontu lub rozbiórki lokalu. Co ciekawe właściciel może wypowiedzieć również umowę najmu najemcy, który posiada tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, a nawet w przypadku, kiedy sam zamierza zamieszkać w lokalu, który obecnie zajmuje najemca.

  Wypowiedzenie umowy najmu - dalsze kroki

  Po skutecznym rozwiązaniu umowy lokator powinien opuścić lokal i zdać klucze. Jeśli to nie nastąpi kolejnym krokiem, który pozostaje nam wykonać jest złożenia pozwu o eksmisje do właściwego sądu rejonowego. Proces jest skomplikowany i wymaga cierpliwości, ale zazwyczaj kończy się sukcesem dla właściciela nieruchomości, a kosztami procesu możemy obciążyć lokatora. Pamiętaj jednak, że to ostateczność i warto ten proces poprzedzić próbą mediacji i negocjacji. W wyroku sądowym - sędzia stwierdzi czy najemca ma prawo do lokalu socjalnego. Jeśli tak, to gmina ma obowiązek zaproponować trudnemu najemcy tzw. lokal socjalny. Jeśli najemca takiej oferty od gminy nie przyjmie to wówczas możemy wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności na wyrok eksmisyjny i finalnie wystąpić do komornika o eksmisję. Jeśli najemca nie ma prawa do lokalu socjalnego to od razu możemy wystąpić o klauzulę wykonalności pomijając etap z lokalem socjalnym.

   Polubowne rozwiązanie konfliktu

   Polubowne rozwiązanie konfliktu to zdecydowanie najłatwiejszy i najmniej stresujący sposób na uciążliwego lokatora. Wymaga dialogu i chęci do porozumienia, ale gwarantuje szybkie efekty bez ponoszenia strat finansowych.

    Umowa najmu okazjonalnego

    Najem okazjonalny stanowi specyficzny typ najmu, oferujący właścicielom nieruchomości bardziej efektywną ochronę ich mienia w porównaniu do standardowego najmu. Kluczową zaletą najmu okazjonalnego jest lepsze zabezpieczenie interesów wynajmującego, w tym głównie uproszczenie procesu eksmisji problematycznego najemcy. Warto zauważyć, że zwykła umowa najmu ogranicza prawa właściciela nieruchomości w kontekście usuwania niepożądanych lokatorów, gdyż są oni chronieni przez ustawę o ochronie praw lokatorów. Natomiast regulacje dotyczące najmu okazjonalnego, jako przepisy szczególne, mają pierwszeństwo stosowania zgodnie z zasadą lex specialis derogat legi generali, co oznacza, że bardziej szczegółowe prawo ma pierwszeństwo przed ogólnym. W tym kontekście, ogólnym prawem są przepisy zawarte w kodeksie cywilnym oraz ustawie o ochronie praw lokatorów. Przepisy najmu okazjonalnego w pewnym zakresie ograniczają prawa lokatorów, jednocześnie rozszerzając prawa osób wynajmujących.

     Sprzedaż lokalu

     Ostatecznym rozwiązaniem problemu uciążliwego lokatora może być sprzedaż lokalu. Jest to jednak decyzja strategiczna, która powinna być dobrze przemyślana. Warto pamiętać o tym, że nieruchomość można sprzedać również z lokatorem, co pozwoli uniknąć problemów związanych z eksmisją.

      Lagom Nieruchomości - Twój partner w procesie odnowy kamienicy

      Choć problem uciążliwego lokatora może wydawać się trudny do rozwiązania, z pomocą doświadczonych specjalistów jak Lagom Nieruchomości stanie się on o wiele prostszy. Lagom Nieruchomości to firma specjalizująca się w przeprowadzaniu kompleksowych transformacji kamienic - również w zakresie zarządzania lokatorami. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy wspólnie przeprowadzić transformacje i renowacje obiektu.

       lagom nieruchomosci kontakt

       Adres:

       Szewska 9/5
       61-760 Poznań

       Email:

       biuro@lagom.pl

       Telefon:

       574 164 643

       Nasi partnerzy

       swiadectwo energetyczne
       akredytowa.pl